Tejszín. Vagy mégsem?
Nagyon sokan szeretjük a tejszínes süteményeket. Könnyűek, ízzel teliek. Korábban minden sütemény, amely tejszínt kívánt, abból is készült, hiszen nem voltak még divatban a növényi habok, amelyeket ma már széles választékban találunk az üzletek pocain (Hulala és társai), és a cukrászdai süteményekben is.

(Arról, hogy hogyan készül, és milyen a jó tejszín, a szeretlekmagyarorszag.hu oldalon olvashattok.)
Az állati tejszín
A habtejszín állati eredetű, a kihűlt tej tetejéről fölözött 25-30%-os zsírtartalmú tejtermék, és zsírtartalmából adódik, hogy nagyon energiadús alapanyag. Főként sütemények készítéséhez, többnyire habbá verve használjuk.
A főzőtejszínt (amely szintén állati eredetű) a habtejszíntől a zsírtartalma különbözteti meg, ez általában 10-20% zsírtartalmú, és mint a neve is utal rá, főként főzünk vele. Ételeink lágyabbak, selymesebbek, krémesebbek lesznek tőle. Süteményekhez azért nem használjuk, mert az alacsonyabb zsírtartalom miatt hab nem verhető belőle.


Mi a helyzet a növényi habokkal?
A tejszínnek az utóbbi években megjelentek a növényi változatai is. Mi lehet az oka, hogy sokan ehhez nyúlnak a boltokban? A növényi egészségesebb lenne, mint az állati?
Az tény, hogy az állati eredetű tejszín drágább, mint a növényi habok, sokan mégsem az ára miatt cserélik le.

A habtejszín felverés után viszonylag hamar összeesik, csak zselatin vagy valamilyen fixáló hozzáadásával tudjuk az állagát tartósan megtartani. A növényi tejszínhabok nagyon könnyen felverhetők, stabil, selymes habot kapunk, formájukat hosszan tartják. Könnyebben emészthetők az állati tejszínnél.
Ugyanakkor érdemes egy pillantást vetni a növényi habok összetevőire, ugyanis ezek egy része hidrogénezett növényi zsír felhasználásával készül, egy csomó adalékanyag hozzáadásával. A másik fontos tényező, hogy többségük tejfehérjét ugyanúgy tartalmaz, mint állati eredetű társuk, tehát tejfehérjére érzékenyek ezt sem fogyaszthatják, és a laktózérzékenyeknek is nagyon meg kell nézniük az összetevős címkét.
Ahogy látjuk, az ár lehet fontos tényező, de azért más szempontok is szerepet játszanak a minőségi alapanyagok helyettesítésekor. Egy a fontos, bárhogy döntünk is: mindig nézzük meg a termékcímkét, illetve kérdezzünk, tájékozódjunk, és legyünk tisztában azzal, mit vásárolunk, mit eszünk, mert előfordulhat, hogy mást kapunk, mint amire számítottunk.
Kattints, és olvasd el, mi a helyezet a marcipán és a csoki helyettesítésével!